Якщо перед вами стоїть питання, яка світлодіодна стрічка LED оптимально підійде для ваших цілей, то розібратися з цим питанням слід ще до замовлення на сайті. Крім інших параметрів, описаних у статті "Стрічка світлодіодна, як і де її різати?", сьогодні хочеться детальніше зупинитися на напрузі живлення, а саме, на 12 Вольтовій та 24 Вольтовій стрічці. 

Людям з базовими знаннями електрики та електроніки буде корисно дізнатися, чим відрізняються різновольтові діодні стрічки. Чому в одних випадках достатньо менш потужної стрічки для підсвічування, а в інших — не обійтися без 24 В.

LED світлодіодна стрічка, порівнюємо два найпопулярніші варіанти

Є кілька внутрішніх параметрів, які впливають не стільки на технічні, скільки на естетичні показники вашого майбутнього підсвічування, це:

  1. Яскравість. Попри поширену думку, що між 12 й 24 вольтовою стрічкою немає жодної різниці за яскравістю, у менш потужної, все ж таки спостерігається деяке зниження світіння до її закінчення. Спочатку вона світиться яскравіше та поступово згасає. Причиною є невелике падіння напруги на друкованій доріжці. Щоб виправити цей нюанс, можна зробити подачу електроживлення одночасно на початок й на кінець діодної стрічки. Не забувайте про дотримання полярності: "плюс до плюса", "мінус до мінуса". У такому варіанті, вона буде світити з однаковою яскравістю по всій довжині. 24 вольтова ЛЕД стрічка — такого недоліку не має.


 

  1. Тип світлодіодів. Хочемо звернути вашу увагу, що яскравість кожної стрічки залежить від 3 показників:

  • типу світлодіодів (SMD2835, SMD3014, SMD3838 тощо)

  • щільності діодів-світильників на 1 метр погонний (від 30 шт/м до 256 шт/м)

  • виробника (Rishang, COLORS, ESTAR).

Слід звернути особливу увагу саме на останній параметр, оскільки на ринку електронної техніки зустрічається дуже багато підробок, зокрема, на світлодіодну продукцію світових брендів. Тому, світлодіодна ЛЕД стрічка, куплена у перевірених компаній — буде вже на порядок кращою, довговічнішою та якіснішою.

  1. Струм споживання. За цим параметром стрічки переваг більше у 24-вольтової. Показник споживаного струму в ній удвічі менший, ніж у її 12-вольтового аналога. Це означає, що втрата напруги на провідниках також буде меншою. Ба більше, доріжки на самій стрічці, які проводять струм, менше нагріваються, що, логічно, подовжує термін її служби. Для підсвітки діодною стрічкою у 24 В використовується дріт меншого перерізу, тому сама установка спрощується, а проєкт — стає більш привабливим за ціною.

  2. Кількість світильників-діодів на 1 метр погонний. За цим показником ЛЕД стрічка різної потужності абсолютно не відрізняється, оскільки в кожній з цих модифікацій, ви можете вибрати необхідну кількість діодів. У виробника — це може бути від 30 до 256 штук на 1 погонний метр для обох стрічок.

  3. Кратність різу. Оптимальна відстань між лініями відрізу у різних стрічок — різна. Цей показник безпосередньо залежить від попереднього — щільності діодів на метр та при середніх показниках для кожної стрічки мінімально вони становлять:

  • від 3 штук — у 12 вольтової;

  • від 6 штук — у 24 вольтової.

Якщо для створення загальної підсвітки стелі, кратність різу не така важлива, то для локальних ділянок (наприклад, у нішах) - він буде вельми корисним показником.

LED стрічка 12 В та 24 В, її живлення та управління

Правильне, а головне, продумане підключення світлодіодної стрічки - це реальна можливість заощадити на своєму проекті, при чому, не шляхом зниження якості елементів, а лише за рахунок розумно підібраних пристроїв:

  • блок живлення. Якщо продумано розрахувати номінальну напругу та обрати адаптер, що відповідає задачам, ЛЕД стрічка кольорова чи біла, не просто не перегорить, а й максимально довго працюватиме за "комфортних" для неї умов. Якщо вам складно зробити правильний вибір блоку живлення, краще скористатися допомогою наших консультантів. Це заощадить вам не тільки час та гроші, а ще й стрічку;

  • підсилювач/контролер/димер. Що робити, якщо стрічка LED більша за потужністю, ніж 180 Вт? У разі 12-вольтового варіанту — знадобиться додаткове встановлення підсилювача, тоді як, у разі 24-вольтового варіанту — достатньо буде одного димера. Відсутність додаткового підсилювача — зменшує вартість підсвічування. Димер, за його наявності в системі, забезпечує максимальну робочу дальність на 24-вольтовій стрічці, яка вдвічі довша за 12-вольтову. Те ж саме відбувається й з контролерами. Кольорова ЛЕД стрічка 24 В потребує менше цих приладів для монтажу довгих ділянок.

Висновок: з точки зору економічності, для стандартного підсвічування — вибір очевидний. Попри те, що стрічка ЛЕД 24 Вольта коштує дорожче за 12-вольтову, вона вигідніша для подальшої добірки інших елементів системи. Отже, виграє за своїми споживчими характеристиками. Тоді як 12-вольтову стрічку можна використовувати для підсвічування об'єктів, у яких реалізована відповідна система електроживлення (12 В). Це, наприклад, автомобілі та яхти.